Foto- en filmavond 2025

door | 25 nov 2025

In een goed gevulde zaal van het Wolderhuus kwam een verrassend veelzijdige reeks presentaties voorbij. Een en ander werd aan elkaar gepraat door Joop Verburg en Bas Slot zat achter de knoppen om het technische deel te doen slagen.

De eerste presentatie was van een natuurfotografe uit Hoogeveen, Paula Bansema. Zij liet een mooi filmpje zien met een keur van foto’s van meest alledaagse natuur uit de omgeving: o.a. klaprozen, kievitsbloemen, een kauwtje, een prachtig meerkoetkuiken, scholeksters, grassen, herfstbladeren, enz. Het filmpje duurde precies 10 minuten en dat was ook het maximum dat elke gastspreker mocht gebruiken.

Daarna volgde Roy Strijker. Hij had wat meer tijd nodig om zijn reis naar Suriname te tonen. Mooie foto’s (ik herkende wat adviezen, die hij de jeugdgroep onlangs gaf) van apen, kikkers, spinnen en wat je allemaal mee kan maken als je de jungle intrekt. Hij moet alleen weer terug, want zijn wens om een harpijarend op de foto te krijgen werd niet ingewilligd.

Joop presenteerde een serie foto’s van Carl Maurits, die in Spanje woont en daar vlinders en vogels ziet die niet of nauwelijks in Nederland voorkomen. Hij weet ze daar heel mooi in beeld te krijgen, zodat wij konden genieten van bijvoorbeeld de kardinaalsmantel of de ….

Weer heel anders was de presentatie van Henk Ensink. Hij liet drie filmpjes zien van natuur uit onze omgeving: het landschap rondom Dickninge, vervolgens het Dwingelderveld en tenslotte prachtige rhododendrons en azalea’s in de tuin van Park Graveland in Wijster.

Karla Leeftink uit Balkbrug ontmoetten wij toen we met de Plantenwerkgroep aan het inventariseren waren in boswachterij Ruinen. Zij bleek heel mooie foto’s te maken en ze ging gelukkig in op onze uitnodiging om wat foto’s te laten zien op onze foto- en filmavond. Ademloos volgden wij de serie foto’s van het Noorderlicht – gewoon in het Reestdal! Haar manier van vertellen hield bij ons de spanning er ook in. In haar tuin is ook van alles te beleven (dassen, eekhoorntjes, enz.) Van zowel het noorderlicht als van zo’n brutaal, nieuwsgierig eekhoorntje had ze op het eind nog schitterende korte filmpjes.

Tijd voor pauze, maar vooral niet teveel tijd, want er stonden nog meer gastsprekers op het programma.

Simon Datema is specialist in het creëren van mysterieuze landschapsfoto’s. Hij fotografeert liefst bij ochtendlicht (om 4.00 uur opstaan is voor hem geen probleem) en maakt ook graag gebruik van (optrekkende) mist. Volgens hem is het dan wachten op de juiste omstandigheden en op de juiste lichtinval. Dat levert heel bijzondere foto’s op van (o.a.) het Echtens Paradijs of van het Nolderveld of het Steenberger Oosterveld.

Bart Pijper had wel twee dagen achter elkaar kunnen blijven doorpraten bij zijn foto’s. Hij heeft een serie gemaakt van allerlei Drentse landschappen (dat was wel een lijstje met minstens 12 landschapstypen). Verder dan de “keileem” en “de droge heide” kwam hij niet, maar in die korte tijd kwam al heel veel voorbij: hunebedden, macrofoto’s van ijsfiguren, zandverstuivingen, zandaardtongen, opwarmende kevers, rendiermos, heivlinder in schutkleur. En supermooi: de scherpe schubben en prachtige kleuren van een zuringspanner! Volgend jaar gaat hij gewoon weer verder.

Gerrie de Lange is één van de mannen van de werkgroep Landschapsbeheer op het Steenberger Oosterveld. Hij nam ons mee in de werkzaamheden van het berkenvrij maken van de heide aldaar, liet ons de hulst- en eikenboompjes zien, die afgegrazen zijn tot waar de galloways met hun koppen kunnen reiken. Maisland met tapuit, havik, basten van bomen: mooie natuur bij ons om de hoek.

Suzanna Beerbaum en Irmgard Ballast gooiden het weer over een andere boog. Zij lieten een paar foto’s zien met de natuur als uitgangspunt maar geschoten met een kunstenaarsoog of zodanig bijgesneden dat het eerder een kunstplaatje is dan een herkenbaar object uit de natuur.

Als laatste presenteerde Joop nog een serie foto’s van de reis van Esther en Roel Metselaar door Roemenië en Bulgarije. Zeven weken reisden zij rond en zij waren verrast door de puurheid van deze landen. En wij met hen: Balkan- en Karstgebergte, bijzondere zandsteenformaties, wildstromende rivieren, watervallen met daarin een overvloed aan planten en dieren. Omwille van de tijd ging Joop er op een gegeven moment versneld doorheen om ons aan het eind toch de bijzondere ontmoeting met een beer te tonen. Van heel dichtbij…! Wel vanuit een autoraam – vertelde hij erbij.

Irmgard en Joop